analiz
robotik sol yatay

GENÇ YETENEK MİLLİ SPORCU DEMİR DİRİK MEHMET EFE DİNÇ’İN SORULARINI YANITLADI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GENÇ YETENEK MİLLİ SPORCU DEMİR DİRİK MEHMET EFE DİNÇ’İN SORULARINI YANITLADI
ANTALYADANHABER.NET AKDENİZ BÖLGE MUHABİRİ MEHMET EFE DİNÇ BİR BİRİNDEN BAŞARILI MİLLİ SPORCULARLA RÖPORTAJLARINA KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR EUROPE WORLD SPOR PROGRAMINDA BU HAFTA GENÇ YETENEK MİLLİ YELKENCİ DEMİR DİRİK KONUK OLDU

Hayat hikayenden bize biraz bahseder misin?

7 yaşından beri kışın hafta sonları yazın ise haftanın 5 günü antrenmanlarım var hayatım okul ve spor arasında hep disiplinli bir şekilde ilerliyor. Ben aslında gerçekten genellikle daha rahat olmayı seven bir insanım ve hayatımda yelken olmasaydı kesinlikle hayatım bir disiplinsizlik içerisinde geçerdi. Küçüklüğümden beri öz disiplinimin yanı sıra rekabet ve hırs güdülerim çok baskın yani bir başarma arzusu ile ilerliyorum yoluma, hep daha iyi gitsin istiyorum her şey. Bu yolda beni gerçekten yolun üstünde tutan şeylerin en önemlisi bunlardır. Çünkü gerçekten hayatım boyunca neredeyse hiçbir arkadaşımın doğum gününe gidemedim hep yelkenim olurdu ve insanlar onları bir bahaneyle ektiğimi düşünürdü. Gerçekten bu durumlardan çok sıkıldığım bıktığım olmuştu ama bir yola başlamıştım ve gerçekten sevdiğim bir şeydi. En kötü zamanlarımda hep yanımda olan ve beni yolda tutan şeyle hayatımda sağlam adımlarla ilerliyordum ve hala ilerliyorum.

 Seni kim teşvik etti bu spora kaç yaşındaydın başladığında ?

Bu spora beni babam teşvik etti başladığımda 2010 senesi tam 7 yaşındaydım, kendimi çok küçük ve korkmuş hissetmiştim.

Yelkene ilk nasıl merak sardın? Nasıl ve ne zaman başladın?

Babamın benim elimden tutup yelken için yaz kursuna götürmesiyle sonu olmayan macerama ilk adımımı attım. İlk başta babamın yelkenliler ilgisini fazlasıyla çektiği için benim yelken yapmamı istemişti. Yaz kursuyla başlamıştım yaz bittikten sonra ailem bana dedi ki devam etmek istiyor musun yelkene eğer hayır deseydim şuan buralara gelemeyecektim ama başladığım şeye devam etmek istemiştim ve bir şekilde yelken benim ilgimi fazlasıyla ve her şeyiyle içine sanki bir girdap gibi çekmişti.

 

Okulda durumlar nasıl Spor hayatınla okulu nasıl birlikte yürütüyorsun?

 

Okul durumlarım iyi ama gerçekten bu dönemde çok programlı çalışmam gerekiyor.

Okul ve spor hayatımı yönetmek gerçekten çok ama çok zor bişey ve çok fazla şey atlattım bu dönemlerde mesela hem sınavlarıma gidip hem hafta sonu antrenmanlarıma gitmek ve aynı zamanda ödevlerimi zamanında yetiştirmek ekstra zor bir şey. Ama spor da bir disiplinim olduğu için bu dönemde ne kadar şey yaşasam da kendi ayaklarımda durabiliyordum ve bir şekilde kendimi ayarlayabiliyordum. Evet sıkışıyorsunuz ama her şeyin üstesinden gelmeye çalıştığınız gibi spordaki disiplininizi derslere de yansıtmanız gerekiyor ve düzenli bir programla bu zor değil.

 

Denize ilk  çıktığında ne hissetmiştin? Bizimle paylaşabilir misin?

Denize ilk çıktığımda hem büyülenmiştim hem korkmuştum açıkçası ne yapacağımı bilmiyordum. Dümeni tutarken birazcık korkmuş hissediyordum ve kalbim sanki yerinden fırlayacakmış gibi atıyordu bir heyecan vardı üstümde.

Daha sonra bu yolda devam etme kararını nasıl aldın?

Bu yolda devam etme kararını bir rekabet içinde kalmak istediğimi farketmem ile ve en önemlisi keyif alıyordum  ne zaman üzgün olsam ya da kafamda bir sürü düşünce gezse denize çıktığım an hepsi kayboluyordu sanki dünyada hiçbir sorun yokmuş tek işim yelkenmiş gibi.

Peki, bize başından geçen ve hiç unutamadığın bir anından bahseder misin?

Asya şampiyonasında genelde ilk 2 sırada ilerliyordum ve son gün iki tane kötü yarış geçirmiştim eğer rakibim benim 2 sıra önümde bitirirse 3. lüğe düşecektim parkurun son bölümüne girmiştik yarışın bitmesine yaklaşık 10 dakikadan az kalmıştı ve ben tam 2 sıra gerideydim tam bitiş çizgisini geçmeden 3 dakika kadar önce bir kişiyi geçip 2. liğimi korumuştum gerçekten bir yarışın bitene kadar bitmediğini çok açık bir şekilde tecrübe etmiştim.

Gönül verdiğin yelken sporu ile ilgili hayallerin, hedeflerin var mı?

Bu sporla ilgili tabi ki hedeflerim var öncelikle bu yıldan başlayarak Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkeme şuan da 420 sınıfında yarıştığım takım arkadaşımla birlikte madalya getirmek istiyorum. Daha ileriki dönemlerde olimpiyat a gitmeye hak kazanıp elimden gelenin en iyisini yaparak olimpiyat madalyasıyla ülkeme geri dönmek istiyorum. Bu hedeflerim için de elimden gelen en iyi çalışmayı sağlıyorum kısacası her şeyimle birlikte savaşıyorum.

Peki anne ve babalara çocuklarını yelken sporuna yönlendirmeleri konusunda tavsiyeniz nelerdir?

Kesinlikle her anlamda şiddetle tavsiye ediyorum özellikle suyun üzerinde olmayı çok sevenlere ama genel olarak çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayan, bir disipline sokan ve planlı bir şekilde devam edip doğru bir şekilde sosyalleşmesini sağlayan herhangi bir spora yönlendirmesini tavsiye ediyorum. Yelken olmasa da herhangi bir spor dalına.

Senin söylemek veya eklemek istediğin bir şey var mı?

Ben gerçekten küçükken bu spora başladığım için çok mutluyum ve gururluyum. Resmen bana kendimi göstermemi sağladı ve hayatım da iyi bir yerde olmam için çok büyük bir şans verdi. Gerçekten çok özgür bir spor olan yelken kendimi her zaman tamamen özgür ayrıca çok mutlu hissettirdi ve hissettirmeye devam ediyor.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milli Atlet Kıvılcım Kaya SALMAN’ ANTALYADANHABER.NET'DE Mehmet Efe Dinç’in Konuğu olduÖnceki Haber

Milli Atlet Kıvılcım Kaya SALMAN’ ANTALY...

OĞUZHAN YAROL ANTALYADANHABER.NET'DE MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI..Sonraki Haber

OĞUZHAN YAROL ANTALYADANHABER.NET'DE MER...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar